Diałania w ramach "Bezpieczna +"
10/12/2017
Sprawozdanie z działań związanych z programem Bezpieczna + zrealizowanych we wrześniu i październiku.

   Realizacja przeprowadzonych działań miała na celu przede wszystkim wzbogacenie wiedzy na temat  bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia w miejscach publicznych oraz górach oraz przygotowanie uczniów do efektywnego i aktywnego uczestnictwa w kulturze poprzez wzbogacenie wiedzy na temat kultury regionu.

 Zostały zrealizowane następujące działania:

1.Jak zachować się  w obliczu niebezpieczeństwa? Propagowanie bezpiecznych zachowań  wśród uczniów

W ramach tego zadania uczniowie wzięli udział w debacie z funkcjonariuszami  policji
z Komendy Powiatowej Policji w Limanowej. Policjant przedstawił i omówił zasady bezpieczeństwa obowiązujące pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym, poza tym zwrócił uwagę na właściwe zachowanie podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych i odpowiednie oznakowanie swojego ubioru oraz roweru po zmroku, które każdy uczeń powinien posiadać. 

Zwrócił także uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na dzieci w kontaktach
z obcymi i wskazał jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się
o pomoc w sytuacji zagrożenia.

Uczniowie czynnie uczestniczyli w spotkaniu, dzielili się swoimi spostrzeżeniami
i doświadczeniami oraz zadawali bardzo dużo pytań.

Przeprowadzona przez specjalistów debata przyczyniła się do wzrostu świadomości bezpiecznych zachowań wśród uczniów. Zdobytą wiedzę uczniowie klas młodszych wykorzystali biorąc udział w konkursie na rymowankę promującą bezpieczeństwo na drodze, natomiast klasy IV-VII wykonali plakaty promujące bezpieczeństwo w miejscach publicznych. Ponadto Samorząd Uczniowski opracował gazetkę tematyczną na temat: „Jak się zachować w obliczu niebezpieczeństw i w różnych sytuacjach kryzysowych”.

Aby promować bezpieczne zachowania wśród uczniów, we wrześniu w naszej Szkole odbyła się próbna ewakuacja. Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami zachowując spokój przedostali się drogami ewakuacyjnymi do punktu zbiórki, którym jest parking obok szkoły. W akcji brali udział: p. Dyrektor, nauczyciele, uczniowie, pracownicy  oraz rodzice, którzy przebywali na terenie szkoły. Po przeprowadzonej akcji pani Dyrektor odwołała alarm i uczniowie wrócili na lekcje.

Ponadto 7 listopada 2017roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej z Limanowej. Jego celem było zapoznanie uczniów kl I i III z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa wynikającymi z różnego rodzaju zagrożeń w domu, w szkole i poza nią.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak należy reagować, gdy np. zapali się garnek
w kuchni, ubranie lub sprzęt elektryczny. Przypomniano również, w jaki sposób należy powiadomić o niebezpieczeństwie straż pożarną.

Dodatkowo uczniowie mieli możliwość z bliska zobaczyć wóz strażacki i sprzęt pożarniczy, który wykorzystywany jest w czasie różnego rodzaju wypadków.

Dzięki spotkaniu uczniowie nabyli wiedzę dotyczącą odpowiedzialnej i ofiarnej pracy strażaka. Utrwalili także wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu. 

2. „W górach bezpiecznie” - zasady   bezpiecznego wędrowania po górach oraz zapoznanie się z pracą ratowników górskich.

W celu wzbogacenia wiedzy na temat bezpieczeństwa w górach 13 października 2017 roku uczniowie uczestniczyli w zajęciach terenowych prowadzonych przez ratowników GOPR w Rabce - Zdroju dotyczących zachowania się w górach. Zajęcia składały się z dwóch części. Część teoretyczna odbywała się w sali audiowizualnej w Stacji Centralnej GP GOPR- Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego. W czasie prelekcji wzbogaconej pokazem filmu uczniowie poznali zasady bezpiecznego wędrowania po górach, zachowania w sytuacjach ekstremalnych, takich jak: burza, załamanie pogody, wypadek oraz udzielania pierwszej pomocy i  wzywania GOPR w czasie wypadku w górach.

Propagowany był także numer ratunkowy w górach 601 100 300. Całość zakończył pokaz slajdów z akcji  GP GOPR.

Część terenowa obejmowała wyjście poza obiekt budynku. Uczniowie zapoznali się
z praktycznymi informacjami dotyczącymi topografii gór i orientacji w terenie. W czasie spotkania uczestnicy zajęć mieli również okazję poznać sprzęt ratunkowy, którym posługują się ratownicy podczas akcji.

Zajęcia te umożliwiły uczniom poznanie zasad obowiązujących podczas górskich wędrówek oraz pokazały trudną i odpowiedzialną pracę ratowników górskich.

3. Poznanie tradycji związanych z regionem Podhala.

W dniu 13 października Uczniowie klas I, III oraz IV-VII zwiedzili Muzeum Regionalne oraz Muzeum Górali i Zbójników” w Rabce-Zdroju. Pod kierunkiem przewodników uczniowie poznawali zbiory etnograficzne muzeum, które okazały się naprawdę imponujące. Podziwiali zabytkowe wnętrze kościoła, a w nim największy w Polsce zbiór świątków ludowych, chatę wiejską, rzemiosło artystyczne, przedmioty codziennego użytku, sprzęty, narzędzia rolnicze, stroje czy ludowe zabawki dla dzieci. Odkrywali góralskie i zbójnickie tajemnice, mieli również okazję przymierzać tradycyjne, góralskie stroje, zatańczyć z ciupagami, a nawet sprawdzić wygodę spania w ławie. Zwiedzili jaskinię zbójników pełną skarbów i szałas pasterski.

W dalszej części wycieczki uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych, podczas których uczniowie mieli okazję zapoznać się z charakterystyczną dla Podhala sztuką ludową,
a także samodzielnie stworzyć regionalną pamiątkę: drewnianą zabawkę lub obrazek malowany na szkle.

Dzięki udziałowi w zajęciach uczniowie wzbogacili wiedzę dotyczącą tradycji i zwyczajów Podhala.

 Zadania są współfinansowane ze środków otrzymanych za pośrednictwem Wojewody Małopolskiego z budżetu państwa w ramach realizacji Rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w  szkołach – „Bezpieczna+”

Dane kontaktowe
Szkoła Podstawowa
im. Tadeusza Kościuszki
w Zawadce

Zawadka 18
34-650 Tymbark

tel./fax. 018 332 50 36