Rok szkolny 2020/2021
Godziny pracy pedagoga Pani mgr Danuty Leśniak w roku szkolnym 2020/2021
WTOREK: 08.30 - 10.00, 10.30 - 12.00
ŚRODA: 08.30 - 10.30
PIĄTEK: 08.30 - 10.30
Skutki zażywania substancji psychoaktywnych
Czym jest uzależnienie?
Uzależnienie jest silną potrzebą lub uczuciem przymusu zażywania substancji psychoaktywnej lub wykonywania czynności z utratą kontroli nad nimi.
Rozróżniamy trzy rodzaje uzależnień: fizyczne, psychiczne i społeczne. Uzależnienie niesie za sobą wiele negatywnych skutków zarówno dla osoby uzależnionej, jak i jego rodziny oraz społeczeństwa. Negatywnymi następstwami wszelkich uzależnień, w tym uzależnień behawioralnych, mogą być problemy zdrowotne, konsekwencje społeczno–ekonomiczne, problemy rodzinne, czy konsekwencje karne.
Skutki zażywania substancji psychoaktywnych w sferze fizycznej – zdrowotnej:
- nudności,
- zawroty i bóle głowy,
- wymioty,
- biegunka,
- nadmierne pocenie się,
- wysoka temperatura,
- bóle w klatce piersiowej,
- kołatanie serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- zawał serca,
- udar mózgu,
- problemy z oddychaniem,
- zaburzenia widzenia,
- śpiączka.
Skutki zażywania substancji psychoaktywnych w sferze psychicznej:
- urojenia,
- bezsenność,
- depresja, próby samobójcze,
- zaburzenia pamięci,
- zespoły organiczne np. otępienie,
- stany lękowe,
- ataki szału,
- napady agresji,
- problemy z koncentracją,
Skutki zażywania substancji psychoaktywnych w sferze społecznej:
- osłabienie więzi rodzinnych,
- bezdomność ( w dorosłym życiu),
- bezrobocie ( w przyszłości),
- konflikty z prawem,
- niepełnosprawność,
- obciążenie społeczeństwa pomocą socjalną ( w dorosłym życiu),
- pogorszenie się wyników w nauce
Szanowny Rodzicu!
Każda substancja psychoaktywna może wywołać niepożądane efekty. Dopalacze to nic innego jak nowe narkotyki, których użycie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia. Skutki zażywania dopalaczy nie są jeszcze do końca zbadane. Skład dopalaczy wielokrotnie ulegał zmianie, dlatego nie wiadomo do końca, jakie są następstwa ich stosowania. Jedno jest pewne - są bardzo poważne. Nowe narkotyki charakteryzują się wysoką toksycznością nawet w mikroskopijnych dawkach. Narkotyki na każdego działają inaczej!
Użycie łatwo może doprowadzić do trwałego uszkodzenia organów wewnętrznych
i ośrodkowego układu nerwowego.
Dostęp do dopalaczy jest niestety ciągle łatwy. W Internecie bowiem można bez problemu znaleźć wiele stron poświęconych wymianie informacji na temat dostępnych środków, efektów, jakie dają i tego, gdzie je można dostać.
W związku z powyższym należy pamiętać, iż szczera rozmowa z dzieckiem może uchronić je od wielu zachowań ryzykownych i jest podstawą dobrych relacji. Pozwala również poznać świat naszych dzieci, ich oczekiwania, pragnienia a także problemy, pomaga ona dziecku poddać refleksji swoje działania. Nie należy się bać rozmawiać z dzieckiem także na trudne tematy, jakimi są np. kwestie uzależnień czy substancji psychoaktywnych. Im więcej wiemy o narkotykach i uzależnieniu, tym łatwiej przekonamy dziecko o ich szkodliwości i tym skuteczniejsze będą nasze działania profilaktyczne. Im mamy lepszy kontakt z dzieckiem, tym większy stanowimy dla niego autorytet i tym samym, łatwiej nam skorygować jego negatywne myślenie czy zachowanie.
Danuta Leśniak, pedagog szkolny
ROK SZKOLNY 2018/2019
Godziny pracy pedagoga Pani mgr Danuty Leśniak w roku szkolnym 2018/2019
Pedagog szkolny organizuje w szkole pomoc psychologiczną i pedagogiczną dla dzieci, której celem jest wspomaganie rozwoju psychicznego i efektywności uczenia się poprzez pomoc wychowawcom klas i współdziałanie z nauczycielami, rodzicami (opiekunami prawnymi), pielęgniarką szkolną zwracając uwagę na przestrzeganie postanowień Konwencji Praw Dziecka.
Głównym partnerem w pracy pedagoga szkolnego jest uczeń.
Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:
- Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny.
- Masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać.
- Chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem.
- Chciałbyś z kimś porozmawiać.
- Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób.
- Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić.
Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
Rok szkolny 2017/2018
Profilaktyka uzależnień
Szanowni Rodzice uczniów naszej Szkoły!
Poniżej zamieszczone są poradniki dotyczące profilaktyki uzależnień. Znajdą Państwo w nich informację o narkotykach, dopalaczach, substancjach psychoaktywnych.
Dziecko z depresją w szkole i przedszkolu
Samookaleczanie u dzieci i młodzieży
Przyjdź także z każdą sprawą, z którą sam nie potrafisz sobie poradzić.
Profilaktyka uzależnień
Szanowni Rodzice uczniów naszej Szkoły
Poniżej zamieszczone są poradniki dotyczące profilaktyki uzależnień. Znajdą Państwo w nich informację o narkotykach, dopalaczach, substancjach psychoaktywnych.
file:///C:/Users/ASUS/Downloads/dopalacze_11%20(1).pdf
file:///C:/Users/ASUS/Downloads/broszura_dopalacze_www_30_12_2014-1%20(1).pdf
file:///C:/Users/ASUS/Downloads/ryzyko%20uzywania_narkotykow_26.01.2015_1.pdf
Dlaczego warto rozwijać zainteresowania i uczestniczyć w życiu szkoły?
Już dwa miesiące nauki za Wami i domyślam się, że wielu z Was odczuwa zmęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków szkolnych. Cóż… taki los ucznia. Jednak nie wolno i nie należy się poddawać ponieważ zdobywanie wiedzy i rozwijanie zainteresowań sprzyja kształtowaniu osobowości każdego człowieka. Niewątpliwie ważne jest aby umieć w sobie odkryć zdolności, jednak nawet wysokie uzdolnienia nie wystarczają do osiągnięcia sukcesu jeżeli nie są wsparte rzetelną pracą.
W naszej szkole istnieje możliwość korzystania z różnych form i metod które służą rozwijaniu zainteresowań i pogłębianiu wiedzy uczniów należą do nich:
- Zajęcia pozalekcyjne
- Kółka zainteresowań
- Spotkania z ciekawymi ludźmi
- Wycieczki
- Projekty i programy edukacyjne
Zachęcam wszystkich gorąco do brania udziału w konkursach wewnątrz szkolnych i wyższego szczebla, to na pewno wpłynie bardzo pozytywnie na rozwój waszej wyobraźni i kreatywności.
Z rozrzewnieniem można patrzeć na zwycięzców, którzy nie kryją swojego zaskoczenia kiedy zostają wyróżnieni. Sam fakt zajęcia jakiegoś miejsca, nawet otrzymanie wyróżnienia czy dyplomu uczestnictwa powoduje radość i ogromne dowartościowanie.
Kochani pamiętajcie, że ogromny potencjał twórczy tkwi właśnie w Was i w przyszłości może być motorem rozwoju całej społeczności.
Pełne zaangażowanie się w życie szkoły i naukę będzie owocowało dobrymi ocenami, uznaniem wśród rówieśników, rozwijaniem zainteresowań, większą pewnością siebie oraz większą samodzielnością i odpowiedzialnością. To pozwoli Wam na wykształcenie solidnych podstaw do dalszej edukacji.
Życząc Wam wszystkim samych sukcesów, na koniec pozwolę sobie zacytować wybitnego pedagoga Janusza Korczaka, który uważał, że:
„Być człowiekiem to znaczy posiadać kryształową moralność, nieograniczoną tolerancyjność, do pasji posuniętą pracowitość, dążyć do ciągłego uzupełniania swego wykształcenia, pomagać innym.”
Pedagog szkolny
Danuta Leśniak
2013/2014
Od września 2013 roku pedagogiem szkolnym jest P. mgr Danuta Leśniak
WAKACJE, WAKACJE!!!
Kochani Uczniowie!
Zbliżają się upragnione wakacje, w związku z tym wielu z Was ma swoje plany na nadchodzące tygodnie. Aby, ten czas był właściwie i z pożytkiem dla Was wykorzystany, warto zastanowić się nad aktywnymi formami spędzania wolnego czasu.
Coraz więcej dorosłych oraz dzieci bardzo mało czasu spędza na świeżym powietrzu w sposób czynny zażywając ruchu. Warto jednak pamiętać, że nabranie sił do nowych obowiązków i wyzwań wymaga odpowiedniego wypoczynku.
Najlepszym rozwiązaniem będzie czynny wypoczynek, który zapewni nam relaks i umożliwi regenerację psychofizyczną. Najprościej rzecz ujmując ruch na świeżym powietrzu jest bardzo ważny ponieważ:
- nawet krótkie w czasie ograniczenie ruchu może skutkować niekorzystnymi zmianami stanu zdrowia,
- rekreacja fizyczna powinna być wykonywana przez wszystkich ludzi niezależnie od wieku, płci czy wykonywanego zawodu,
- właściwe dobranie aktywności ruchowej do możliwości danej osoby poprawia jej zdrowie,
Ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu będzie zaangażowanie do wspólnych zabaw swoich rodziców. To w dużym stopniu poprawi Wasze relacje rodzinne oraz pomoże rozwiązać różne problemy. Na czas wakacji starajcie się ograniczyć spędzanie czasu przed telewizorem i komputerem. Większość programów telewizyjnych i gier komputerowych nie służy rozwijaniu intelektu ani pogłębianiu swoich zainteresowań. Ponadto siedzenie godzinami w tzw. „bezruchu” powoduje różnego rodzaju skrzywienia kręgosłupa i wady postawy.
Właściwym sposobem na spędzanie wolnego czasu są różnego rodzaju wycieczki turystyczno-krajoznawcze, dlatego zachęcajcie rodziców do wypadów rowerowych lub spacerów po okolicy np. do lasu dzięki temu będziecie mieli możliwość obserwowania przyrody oraz dokładne poznanie miejsca zamieszkania.
Zachęcam Was również do korzystania z zajęć kulturalno-rozrywkowych, do których możemy zaliczyć:
- życie towarzyskie (spotkania z kolegami z klasy i członkami rodziny, wspólne wyjazdy do kina)
Spotykajcie się często z przyjaciółmi, starajcie się rozmawiać ze sobą, ponieważ wpłynie to pozytywnie na poprawę waszych relacji koleżeńskich. Korzystając w miarę możliwości z wyjazdów do kina z rodzicami będziecie mogli przeżywać przygody bohaterów wyjaśniając przy tym różne wątpliwości . To również może przyczynić się do umocnienia waszych relacji rodzinnych
- czytelnictwo (czytanie książek, czasopism, słuchanie bajek)
Na koniec chciałam jeszcze dodać kilka ważnych rad dotyczących Waszego bezpieczeństwa na wakacjach:
1. Wychodząc z domu, zawsze pozostaw najbliższym informację, gdzie i z kim będziesz spędzać czas. Zostaw rodzicom numery telefonów-swoje i przyjaciół. To nie przesada - to podstawowe zasady bezpieczeństwa!
2. Nie afiszuj się zbytnio posiadanymi dobrami np. pieniędzmi - nigdy nie wiesz, kto może Cię obserwować. Podczas płacenia staraj się nie pokazywać zawartości portfela. Dobrze jest mieć oczy szeroko otwarte obserwując, czy podejrzana osoba nie podąża za Tobą.
3. Kiedy ktoś Cię zaczepia, nie wdawaj się w rozmowy - czasami lepiej udawać, że się nie słyszy i iść dalej. Kiedy zaczepki się nasilą, odpowiadaj pewnie krótko, nie wdając się w dyskusje. Nie obrażaj napastnika. Kiedy ktoś Cię celowo potrąci, nie odwracaj się i idź dalej. Można również przeprosić dla własnego dobra.
4. Przebywając na plaży, pływalni czy w wakacyjnym tłumie, uważaj na swoją torbę, portfel, telefon. Nie noś portfela w widocznym miejscu dla innych i nie wkładaj do tylnej kieszeni. Dokładnie zapinaj plecak czy torbę. Jeżeli masz torebkę trzymaj ją blisko siebie, pamiętając przy tym aby zawsze była zamknięta. Wartościowe rzeczy noś tylko w zamykanych kieszeniach. Złodziej prowadzi wnikliwą obserwację wybierając swoje ofiary.
Należy pamiętać, że żaden zbiór zasad nie gwarantuje Wam całkowitego bezpieczeństwa.
Nic nie zastąpi rozsądku, odpowiedzialności i ostrożności!
Mam jednak nadzieję, że nic przykrego podczas tegorocznych wakacji nikomu się nie zdarzy. Bądźcie uważni , ostrożni i zastosujecie się również do rad waszych rodziców. Żegnając się z wami na czas wakacji życzę wszystkim udanego wypoczynku.
Pedagog szkolny
Danuta Leśniak
„Nie pal przy mnie, proszę”.
W naszej szkole był realizowany program edukacji antytytoniowej zaproponowany przez Państwową Inspekcję Sanitarną i zatytułowany „Nie pal przy mnie ,proszę”. Program miał charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim jego celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy i był skierowany do uczniów klas I-III
1.Założenia ogólne programu:
- Uporządkowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia;
- Kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za własne zdrowie;
- Uświadomienie dzieciom ,że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia;
- Uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związane z biernym paleniem;
- Wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą.
W dniach: 17, 19, 24, 26 marca 2014r. w klasach I - III zostały przeprowadzone zajęcia warsztatowe przez pedagoga szkolnego, na których uczniowie mieli możliwość zapoznania się za skutkami negatywnego wpływu dymu tytoniowego na zdrowie człowieka.
Po przeprowadzonych zajęciach odbył się szkolny etap konkursu plastycznego pt. „Nie pal przy mnie, proszę”, którego organizatorem był Powiatowy Inspektor Sanitarny w Limanowej. Tematyka prac nawiązywała do promowania zdrowego stylu życia wolnego od papierosów.
Jury w składzie p. Dorota Wilk, p. Renata Ślimak- Frys, p. Danuta Leśniak, wyłoniło w etapie szkolnym zgodnie z regulaminem prace plastyczne następujących uczniów: Aleksandry Pach, Eweliny Ślazyk, Kacpra Gąsior.
Wybrane prace brały udział w etapie powiatowym.
Serdecznie dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym.
Danuta Leśniak – pedagog szkolny