Ze względu na swoją powszechność otyłość jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych. Niestety liczba Polek i Polaków, którzy mają problemy z nadmierną masą ciała stale rośnie, a z analiz wynika, że w naszym kraju żyje więcej osób z nadwagą w porównaniu ze średnią europejską. Bagatelizowanie problemu prowadzi z kolei do dalszych powikłań i wzmaga czynniki ryzyka poważnych chorób. Człowiek, który jest otyły, o wiele bardziej obciąża cały swój organizm, co powoduje powstawanie zmian patologicznych między innymi w układzie krwionośnym, moczowym czy endokrynnym. Niestety coraz częściej otyłość dotyka ludzi młodych, a także dzieci.
- Zdaniem ekspertów obecnie jednym z głównych problemów zdrowotnych dzieci w krajach rozwiniętych jest otyłość – szacuje się, że u co 5 dziecka występuje nadmierna masa ciała, co również potwierdzają prowadzone wśród dzieci z klas III i VII gdyńskich szkół podstawowych badania w zakresie analizy składu ciała ( powiedziała Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia).
W zakresie profilaktyki, leczenia nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży potrzebne jest kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych wśród uczniów i ich rodziców, ale także zaproponowanie skutecznej pomocy tym dzieciom, które chorują na otyłość.
Dzieci, które już teraz mają problemy z masą ciała, w przyszłości będą borykać się z o wiele większymi trudnościami ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Dlatego tak istotne jest odwrócenie negatywnych trendów właśnie w wieku młodzieńczym.
Informacje niezbędne dla dzieci i ich rodziców na temat otyłości i walki z nią można znaleźć klikając w poniższe linki:
- OTYŁOŚĆ U DZIECI I MŁODZIEŻY. PORADNIK DLA RODZICÓW.
http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/fimid-poradnik-web.pdf
- DIETA DZIECKA OTYŁEGO W PRAKTYCE
Mgr Dorota Świątkowska. Specjalista w zakresie dietetyki i żywienia klinicznego. Instytut Matki i Dziecka. Klinika Położnictwa i Ginekologii.
http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/ZYWIENIE_DZIECKA_OTY_EGO_PREZENTACJA_NA_STRONE_IMIDZ.pdf