102 lata Niepodległej Polski
„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska.”
Józef Piłsudski
Zapraszamy do udziału w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Ze względu na pandemię COVID-19 będą one miały wyjątkowy charakter. Zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, zapraszamy do włączenia się w świętowanie 11 listopada we własnych domach.
11 listopada o godz. 11.30 będzie możliwość, za pośrednictwem strony internetowej Parafii w Tymbarku, uczestniczenia we Mszy Świętej za Ojczyznę z intencji Wójta i Rady Gminy Tymbark, Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Tymbarku, Związku Strzeleckiego Strzelec OSW w Tymbarku i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Tymbarku.
Wyjątkową okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów jest akcja "Niepodległa do hymnu", w ramach której każdy będzie mógł 11 listopada w samo południe przyłączyć się do wspólnego śpiewania Hymnu Państwowego. Wystarczy o godz. 12:00 włączyć jedną z większych stacji radiowych lub telewizyjnych i przyłączyć się do śpiewania Mazurka Dąbrowskiego, który będzie emitowany na antenie. Do wspólnego hymnu można będzie przyłączyć się również za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl, gdzie dostępne są szczegóły akcji.
Zwracamy się z gorącą prośbą o wywieszenie flag narodowych na swoich domach.
11 listopada Święto Niepodległości – historia
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Właśnie wtedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP postanowiły tak uczcić i upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. 10 listopada 1918 roku Józef Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia – czyli właśnie 11 listopada – odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. W tym samym czasie doszło do zawarcia rozejmu w Compiegne i zakończenia I wojny światowej.
Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Nie było obchodzone jednak długo. Ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku zostało zniesione. Przywrócono je dopiero w 1989 ustawą w okresie transformacji systemowej.