Pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta w Urzędzie Gminy. Dzieci zostały przyjęte przez pracowników urzędu niezwykle ciepło i życzliwie. Sekretarz Gminy Stanisława Kaptur opowiedziała uczniom o strukturze i funkcjonowaniu urzędu oraz zadaniach, których realizacją zajmują się poszczególni pracownicy. Inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Robert Nowak mówił o bezpieczeństwie oraz przypomniał o konieczności segregowania śmieci w gospodarstwach domowych. Następnie dzieci zostały oprowadzone po pokojach urzędu. Jednak największą atrakcją podczas wizyty była możliwość odwiedzenia gabinetu Wójta Lecha Nowaka, który poczęstował je słodyczami, a także pozwolił usiąść chętnym uczniom w swoim fotelu. Na zakończenie wizyty uczniowie przekazali na ręce Sekretarz Stanisławy Kaptur przygotowany wcześniej zbiór podstawowych zasad zapobiegania nowotworom, w związku z realizacją w naszej szkole zaleceń Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. To niecodzienne wydarzenie uwieńczono wspólnym pamiątkowym zdjęciem. Drugim punktem programu wycieczki była krótka wizyta na poczcie. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały pomieszczenie poczty, mogły także zaobserwować pracę urzędnika pocztowego i porozmawiać z nim o funkcjonowaniu poczty. Celem realizowanego projektu jest poznanie historii regionu oraz kształtowanie uczuć patriotycznych, dlatego ważnym elementem wycieczki było odwiedzenie Miejsc Pamięci Narodowej, do których należą:
- „Krzyż Partyzancki” z okresu II wojny światowej – znajdujący się na płycie tymbarskiego rynku;
- usytuowany na cmentarzu Pomnik poległych w czasie II wojny światowej - symbolizujący wszystkich poległych w czasie II wojny światowej, którzy walczyli m.in. pod Monte Cassino;
- cmentarz wojenny pochodzący z okresu I wojny światowej.
Uczniowie zachowując powagę oddali hołd poległym bohaterom i zapalili znicze. Ostatnim przystankiem wycieczki była Izba Pamięci Narodowej znajdująca się w budynku Biblioteki Publicznej w Tymbarku. Dzięki barwnym opowieściom p. Ewy Skrzekut dzieci poznały historię swojego regionu, miały możliwość obejrzenia bogatego zbioru pamiątek z czasu II wojny światowej, portrety osób zasłużonych, stare pamiątkowe fotografie oraz szereg oryginalnych dokumentów. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja dawnych narzędzi i naczyń. Po zwiedzeniu Izby Pamięci Narodowej uczniowie dokonali wpisu do księgi pamiątkowej.
D. Staniszewska